“İsrail soykırım yaparak başaramadığını, saçma müzakerelerle başaramayacak.”

Hamas Siyasi Bürosu üyesi Basim Naim, Mısır’ın başkenti Kahire’de İsrail ile ateşkes ve esir değişimine ilişkin dolaylı müzakerelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kahire’deki müzakerelerin bir kısmının ateşkes anlaşmasına varmayı hedeflediğini belirten Naim, şöyle konuştu: “Böylece İsrailli esirler hakkında kesin ve daha doğru veriler toplamak için yeterli zaman ve güvenliğe sahip olacağız. Çünkü İsrail’in bir kısmı dışında yerlerdeler. farklı gruplar. Bazıları halkımızla birlikte öldürüldü ve enkaz altında.” “dedi.

Naim, “İsrail’in 6 ay boyunca saldırılar yaparak, soykırım yaparak başaramayacağını, daha fazla güç kullanarak veya saçma müzakerelerle başaramayacağını” belirtti.

Halkının, 7 Ekim saldırısını tahmin edememesinden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu sorumlu tuttuğunu vurgulayan Naim, Netanyahu’nun savaştan sonra kendisini kurtarmak için halkını feda etmeye hazır olduğunu söyledi.

İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze’de gözaltına aldığı en az 3 bin Filistinliyi kimsenin sormadığını, İsrail’in bu kişilerin bir kısmını ailelerinin gözü önünde, bir kısmını da askeri kamplarda infaz ettiğini kaydeden Naim, şöyle konuştu: “Bu tür müzakerelerden sonuç almak istiyoruz. ama en önemlisi.” “Bu sonuçlar sürdürülebilir sakinliği sağlayacak, Gazze halkına yardım edecek ve yeniden imarın önünü açacak.” değerlendirmesini yaptı.

İsrailli müzakerecilerin “geçici ateşkes teklifinde bulunduğunu” belirten Naim, Filistinlilerin Gazze’de yenilenen İsrail varlığını kabul etmesinin ve İsrail’e kendilerine karşı yeni bir saldırı başlatması için meşruiyet vermesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Naim, Gazze’de 2,3 milyon Filistinlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.


Ateşkes ve esir değişimi için Hamas ile İsrail arasında dolaylı müzakere

Hamas sözcüsü Abdullatif el-Kanu, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ile anlaşmaya varılmasının, yerinden edilmiş Filistinlilerin evlerine dönme şartlarına ve İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesine bağlı olduğunu söyledi.

Mısır, Katar ve ABD’nin çabaları sayesinde Hamas ile İsrail arasında bir süredir ateşkes ve esir değişimine yönelik dolaylı müzakereler yapılıyor.

Mart ayında Katar’ın başkenti Doha’da başlayan görüşmeler daha sonra Mısır’ın başkenti Kahire’ye taşındı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber